Természet, kultúra, ökológiai válság. A környezeti problémák reflexiói a médiatérben

Természet, kultúra, ökológiai válság. A környezeti problémák reflexiói a médiatérben

-

Budapest

A BME Szociológia és Kommunikáció Tanszéke és az ELTE Média és Kommunikáció Tanszéke a "Kultúra a digitális forradalom idején" elnevezésű közös konferencia-sorozatuk hatodik eseményét az ökológiai válság médiareprezentációja témakörének szenteli.

Részletek itt!

Klímaváltozás, a tengerek elsavasodása, fajok tömeges kihalása, mikroműanyagok az élőlények testében… – és még hosszan sorolhatnánk az egyre nyomasztóbbá váló környezeti problémákat, amelyekkel nap mint nap találkozunk a nyilvános közbeszéd különböző fórumain és a kultúra legváltozatosabb színterein. A planetáris korlátok modellje – amely olyan alrendszereket mutat be, melyek határainak átlépése visszafordíthatatlan folyamatokat indít el – a legfrissebb tudományos eredményekkel kiegészítve azt mutatja: már legalább öt határt átléptünk a kilencből. Ezek az éghajlatváltozás, a bioszféra integritásának változása (biodiverzitás-csökkenés, fajok kihalása), beavatkozás a nitrogén- és foszfátciklusba, a szabad természet mezőgazdasági térséggé és városokká történő átalakítása, illetve a vegyi anyagok kibocsátása. Nem mindegy azonban, hogyan írjuk le ezeket a jelenségeket, és milyen kulturális (vagy épp ideológiai) fogalmak hálózatába illesztjük be. A konferencia a természeti környezet kortárs kulturális lenyomatait vizsgálja. Szem előtt tartva, hogy az ökológiai válság szükségszerűen összefügg különböző gazdasági és társadalmi problémákkal, így a környezet “megóvásának” vagy a “fenntartható fejlődésnek” a kérdései politikai (sőt ideológiai) kérdésekként jelennek meg. A konferencia egyfelől környezet és kultúra örök és globális viszonyrendszerét állítja középpontba, másrészt ezek regionális, lokális és jelenidejű vonatkozásait térképezi fel.

A konferenciára jelentkezni az előadások rövid, legfeljebb 2000 leütés terjedelmű magyar nyelvű összefoglalójával lehet. A húszperces előadásokat tízperces vita követi.

Az összefoglalót ezen az űrlapon lehet beküldeni.

Az összefoglalók alapján a programbizottság dönt a konferencia programjáról.

A jelentkezés határideje: 2024. szeptember 30.

A jelentkezőket legkésőbb 2024. október 15-ig tájékoztatják a programbizottság döntéséről.

Forrás: KDFI 2024